Servicekosten aanpakken simpel? Soms zijn er tal van acties, onderzoeken, en zaken bij huurcommissie en rechter voor nodig om het gewenste resultaat te boeken. De huurdersvereniging HBV Hoogbouwflats Peter Schunkstraat uit Heerlen is daar uitstekend in geslaagd.
Op de Peter Schunkstraat in Heerlen staan 7 hoogbouwflats met in totaal 864 woningen. Midden jaren ´90 hadden al deze flats een vorm van blokverwarming. In 6 van de 7 flats konden huurders de temperatuur niet zelf regelen. Geen van de huurders betaalde stookkosten naar verbruik. Dat betekende een gepeperde rekening voor servicekosten. Bij dit type verwarming worden de stookkosten als servicekosten in rekening gebracht.
Tien jaar later hadden twee
van de flats individuele cv-ketels en was de enige flat waar huurders zelf de temperatuur konden regelen voorzien van individuele verbruiksmeters. De toenmalige verhuurder had
plannen om nog meer flats van een nieuwe verwarming te voorzien, maar die werden vanwege een fusie afgeblazen. In die flats bleven de servicekosten torenhoog. De in 2000 opgerichte
huurdersvereniging liet het er niet bij zitten. Ze stapte naar de huurcommissie om de kosten over 2004 en 2005 te laten beoordelen, en kreeg gelijk. De verhuurder moest € 90.000
terugbetalen en zegde toe om alsnog de verwarming te vervangen.
Alternatieve besparingstechniek
Op aandringen van de huurders werden ondertussen in drie flats maatregelen genomen die resulteerden in een lager energieverbruik en dus lagere servicekosten voor bewoners. De huurdersvereniging bekeek jarenlang elke dag de weerberichten op zes tv-zenders en liet op basis daarvan de (dag)temperatuur van de collectieve vloerverwarming instellen, via een telefoontje naar de installateur. Dit leidde tot een aanzienlijke besparing, maar bood geen structurele oplossing voor het gebrek aan mogelijkheden om zelf de temperatuur te regelen en te betalen naar verbruik. In 2011 werd duidelijk werd dat de structurele oplossing nog steeds ver weg was, ondanks eerdere toezeggingen van de verhuurder. Daarop stopte de huurdersvereniging met deze arbeidsintensieve besparingstechniek, schakelde een advocaat in en stapte naar de rechter.
Toch een structurele oplossing
In 2012 volgde de doorbraak. De kantonrechter gaf de huurders gelijk en oordeelde dat de verhuurder financieel over de brug moest komen. De huurdersorganisatie bood daarop aan van de vergoeding af te zien, mits de verhuurder in ruil daarvoor de verwarming zou vervangen. Dat trok de verhuurder over de streep: inmiddels is woningcorporatie Weller bezig om overal verwarming te plaatsen waarbij bewoners zelf de temperatuur kunnen regelen en waarbij naar verbruik wordt betaald. Voorzichtige ramingen laten zien dat daarmee in deze flats ruim 100.000 m3 gas bespaard kan worden. Per huishouden gaat het dan om (gemiddeld) bijna € 45 per maand.
Schoonmaakkosten aangepakt
Hoewel een omvangrijk en tijdrovend dossier is verwarming niet het enige onderwerp waar de vereniging zich over buigt. Ook op andere servicekosten zijn er forse besparingen bereikt. De vereniging drong aan op het opnieuw aanbesteden van het contract voor de schoonmaak. Daarmee zijn de kosten omlaag gebracht van € 254.000 naar € 104.000. Dat scheelt zo´n € 15 per huishouden per maand.
Rechtmatigheid servicekostenpost betwist
Ten slotte heeft de vereniging ook nog succes geboekt door de bij de energieleverancier de rechtmatigheid van een servicekostenpost aan te vechten. Bewoners van vier flats bleken onterecht via hun servicekosten te betalen voor het stroomverbruik van een door de energieleverancier geplaatste warmtekrachtkoppelinginstallatie. Die post is van de rekening geschrapt en dit betekent een besparing van zo´n € 14.000 per jaar, € 28 per huishouden. Over 2007 is er bovendien € 40.000 terugbetaald aan de bewoners (€ 80 per huishouden).
Eervolle vermelding beste bewonersorganisatie
Alle reden voor de Woonbond om HBV Hoogbouwflats Peter Schunkstraat een prijs toe te kennen voor vasthoudendheid, inzet en resultaat. Die prijs (een eervolle vermelding) wordt
volgende week uitgereikt, in het kader van de verkiezing Beste bewonersorganisatie van het jaar. Morgen wordt bekendgemaakt wie deze verkiezing heeft gewonnen.


