Meteen naar de content

Oproep aan de politiek: Pak de belastingen aan

Politiek en beleid Alleen huizen bouwen lost de wooncrisis niet op. Dat zeggen de Woonbond, Triodos Bank, CNV Jongeren, FNV Young & United en de Landelijke Studentenvakbond (LSVB). Ze presenteren samen een plan met acht belastingmaatregelen om de woningmarkt eerlijker te maken.

Alleen huizen bouwen lost de wooncrisis niet op. Volgens de Woonbond, CNV Jongeren, FNV Young & United, de LSVB en Triodos Bank zijn de huidige belastingregels een groot deel van het probleem van de wooncrisis. Ze presenteren samen een plan met acht maatregelen om de woningmarkt eerlijker te maken.

Belastingregels zorgen ervoor dat huizen steeds duurder worden en dat jongeren en huurders minder kansen hebben. ‘Met eerlijkere regels krijgen starters en huurders eindelijk weer een kans,’ zegt Zeno Winkels van de Woonbond.

Belastingen vergroten ongelijkheid

In het plan staat onder meer dat de hypotheekrenteaftrek stapsgewijs moet verdwijnen. Die regeling kost de overheid miljarden en dat geld gaat vooral naar mensen met hoge inkomens. Het vrijgekomen geld kan gebruikt worden om de belastingen te verlagen. De organisaties willen verder dat woningcorporaties minder belasting hoeven te betalen, zodat zij meer betaalbare huizen kunnen bouwen en verduurzamen. Ook moet er een einde komen aan belastingvoordelen voor expats, die vaak meer kunnen bieden voor een huis dan Nederlandse woningzoekenden.

‘Zonder een fundamentele hervorming van het belastingstelsel gaan we de wooncrisis niet oplossen,” zegt Hans Stegeman van Triodos Bank. ‘We belonen nu bezit, niet gebruik of behoefte. Dat is onhoudbaar.’

Ook pleiten de organisaties voor een belasting op leegstaande en tweede huizen, het eerlijk delen van winst op grond en het schrappen van de kostendelersnorm. Daarnaast vragen ze om huurtoeslag voor alle jongeren vanaf 18 jaar.

Jongeren de dupe

Vooral jongeren hebben last van de huidige regels. ‘Starters staan vaak 10-0 achter op mensen die al een koophuis hebben,’ zegt Neele Boelens van FNV Young & United.

Ook CNV Jongeren ziet dat jongeren in de knel zitten. ‘Zij hebben de laagste inkomens, maar dragen de hoogste woonlasten,’ zegt voorzitter Casper Cornelisse. ‘Zonder aanpassing van de belastingregels blijft een hele generatie buitenspel staan.’

Voor studenten betekent dit vaak dat ze noodgedwongen thuis blijven wonen. ‘Hun leven staat stil omdat woningen onbetaalbaar zijn,’ zegt Maaike Krom van de LSVB. ‘Daarom zijn fundamentele aanpassingen nodig.’

Oproep aan politiek

Met de verkiezingen in zicht roepen de organisaties politieke partijen op om hun voorstellen over te nemen in het volgende regeerakkoord. Daarnaast roepen ze kiezers op hun stem te laten horen op 29 oktober en op partijen te stemmen die hiermee daadkrachtig aan de slag te gaan.

‘Bouwen is belangrijk, maar niet genoeg. Het is tijd dat de politiek ook de belastingen aanpakt,’ aldus de gezamenlijke oproep.

Het volledige plan met alle maatregelen is te vinden in het manifest